sołectwo Rojów

Idź do spisu treści

Menu główne

Zespół sportowy


ROJOWSKI LUDOWY KLUB SPORTOWY "AJAX"


Aktualne wydarzenia na stronach:
futbolowo.pl
90minut.pl


 
 
 

       Początki istnienia „Ajaxu” Rojów sięgają 1962r. Wtedy pod szyldem Związku Młodzieży Wiejskiej powstało Ogniwo  LZS, którego założycielami byli Jan Duliba i Bogdan Jarosz. Działalność Ludowego Zespołu Sportowego w Rojowie  rozpoczęła się w 1963r. pod przewodnictwem Stefana Duliby, Waldemara Knopika, Józefa Burego, Zdzisława Kempy i  Tadeusza Zalejskiego. Inni zasłużeni działacze sportowi w ponad 40 – letniej historii Klubu to: Mieczysław Duliba,  Walerian Paseniuk, Henryk Bury, Czesław Ciachera, Henryk Urbaniak, Zenon Zalejski, Zenon Adamski,  Andrzej Blewąska, Leszek Kala, Wojciech Mikołajczyk, Wojciech Adamczewski, Piotr Dolata, Roman Raczyński, Ryszard Śmiady, Grzegorz Ponitka, Marek Nawrot. Obecną nazwę LZS Rojów przyjął po rejestracji sądowej w 1999r. i przekształcił się w Rojowski Ludowy Klub Sportowy „Ajax”.

 
    Od początku swej działalności Klub rozwijał piłkę siatkową, warcaby, szachy, tenis stołowy, no i przede wszystkim piłkę  nożną, biorąc udział w spartakiadach letnich i zimowych w pionie LZS. Najstarsi mieszkańcy Rojowa pamiętają, jak młodzi sportowcy uganiali się za piłką całymi dniami na starym boisku, a raczej łące, której prawowitym właścicielem i opiekunem finansowym LZS był PGR Mianowice – Gospodarstwo Rojów.

     Tak było do 1979r. Później piłkarze musieli przenieść się do ośrodka „Polonii” w Bierzowie, gdzie rozgrywali swoje mecze. W latach 1995 – 96 LZS Rojów gościnnie występował na boisku OsiR w Ostrzeszowie. W 1996r. wybudowano wreszcie własny obiekt sportowo – rekreacyjny. Prawdziwy rozkwit tego małego Klubu spod Ostrzeszowa nastąpił w okresie, kiedy funkcję prezesa pełnił Piotr Dolata i Roman Raczyński. Wówczas rozpoczęto budowę  obiektu socjalnego z szatniami, sanitariatami i zapleczem do organizacji zabaw.  Dzięki wspólnemu wysiłkowi społeczności wiejskiej, sponsorom,  wykonawcom i dużym udziale Gminy udało się oddać do użytku w 2006r. kameralny budynek klubowy. Dzisiaj niejeden zespół B – klasowy może pozazdrościć  pelnowymiarowego boiska, boiska treningowego,  no i wspomnianego obiektu, z  którego może być dumna cała wieś. Za realizacją przedsięwzięć gospodarczych przyszły też sukcesy sportowe oraz organizacyjne. W 2004 r. „Ajax” Rojów uzyskał awans do A klasy i przez dwa sezony kibice z tej małej miejscowości mogli cieszyć się występami swoich zawodników w prestiżowej dla nich klasie rozgrywkowej. W historii istnienia Klubu był to bodaj największy sukces  sportowy.
       
W pierwszym sezonie w A klasie na 14 drużyn tam występujących RLKS zajął 11 miejsce, gwarantujące utrzymanie. Drugi sezon występów na boiskach A klasowych nie był już tak udany jak poprzedni. 22 zdobyte punkty i 13 miejsce nie wystarczyły do utrzymaniaw klasie A. „Ajax” spadł z powrotem do najniższej klasy rozgrywkowej .

       
Wracając do dnia dzisiejszego, należy wspomnieć, iż Klub w dużej mierze utrzymywany jest ze środków UMiG w Ostrzeszowie.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego