sołectwo Rojów

Idź do spisu treści

Menu główne

2020 rok

Archiwum aktualności
 

24.11.2020. Uwaga - przerwa w dostawie wody.

dodał Tomasz Kajser

12.11.2020. Słowo proboszcza i rady sołeckiej do parafian w sprawie remontu kościółka  pw. św. Wojciecha w Rojowie                                                                                 

Drodzy Parafianie, Szanowni Państwo
Mieszkamy na terenie, gdzie znajduje się "perła" kultury chrześcijańskiej - neogotycki  kościół  pw. św. Wojciecha.
O historii kościoła w Rojowie wiemy  dużo z wizytacji kościelnych spisanych przez księdza Michała Perlińskiego. Drewniany modrzewiowy kościół istniał w Rojowie już w I połowie XVII w. Okres jego świetności nie trwał długo; jak pisze ksiądz Perliński: „Kościół rojowski wskutek wojny szwedzkiej został zamieniony na skład słomy i siana i sprzętów wojennych, nawet na stajnię dla koni żołnierskich”. Trudno wyobrazić sobie gorszą profanację świątyni.

Drewniany kościół mający już ponad 200 lat, choć kilkakrotnie remontowany, chylił się ku upadkowi. Ostatecznie w roku 1880 uległ całkowitej ruinie. Właściciele rojowskiego majątku - Bolesław Wężyk z małżonką Aleksandrą z Frezerów - obok miejsca, gdzie stał stary kościół, zbudowali nowy murowany i wyposażyli go we wszystkie potrzebne urządzenia i przedmioty do odprawiania nabożeństw. Na środku prezbiterium znajdował się pierwotnie ołtarz główny z drewna - pomalowany na czarno. W ołtarzu - na dole - znajdował się większy obraz malowany na płótnie, przedstawiający Matkę Bożą z Dzieciątkiem na ręku, a w górnej części – owalny,  przedstawiający postać świętego Wojciecha - patrona kościoła. Ołtarz główny zdobiły figurki z gipsu przedstawiające ewangelistów: św. Łukasza, Mateusza, Marka i Jana.
Na placu, przy kościele, postawiono w 1883 r. kamienny krzyż - w miejscu, gdzie stał pierwszy  kościół z modrzewia.
Wokół kościoła w XVIII wieku istniał cmentarz grzebalny. Związane było to z częstymi epidemiami, które dziesiątkowały ludność Rojowa. Istniała wówczas potrzeba szybkiego pogrzebania zmarłych. Teren kościelnego wzgórza jest więc miejscem wiecznego spoczynku wielu mieszkańców tej ziemi z tamtych czasów.
Kościół na stałe wpisał się w oblicze naszej wsi. Jego historia na przestrzeni wieków zobowiązuje nas do dbałości o  jego dobro . Obecnie wymaga remontu, a koszt takiej renowacji jest bardzo duży.
Zwracamy się zatem do Państwa  z  prośbą o wsparcie finansowe tego przedsięwzięcia. Planujemy w naszej świątyni niezbędne  prace remontowe:
- podbicie fundamentów zakrystii zabezpieczające pękanie murów,
- wymianę okien w prezbiterium i malowanie prezbiterium,
- renowację zabytkowego ołtarza.
Koszt remontów - wewnątrz i na zewnątrz kościoła - wyniesie około 60.000 zł.

Zdajemy sobie sprawę, że w  tym trudnym czasie, który obecnie przeżywamy, to bardzo odważna decyzja i ogromna kwota.
W naszej wsi jest około 250 rodzin. Łatwo policzyć, że udział statystycznej rodziny w tym przedsięwzięciu winien wynieść średnio 200 – 300 zł. Jest to rzeczywiście poważne obciążenie dla większości rodzin.                          

W związku z tym zdecydowaliśmy z Radą Sołecką, aby rozłożyć to obciążenie na okres  6 (a może i więcej) miesięcy. Będzie to mniej uciążliwe, zwłaszcza dla rodzin mniej zamożnych, mających skromne dochody.
Wierzymy, że ofiary na tak szczytny cel, jakim jest nasza świątynia, nie wymagają kontrolowanej zachęty. Liczymy na szlachetność wszystkich parafian. Naturalnie, każdy, zwłaszcza komu Pan Bóg pobłogosławił i łatwiej mu się żyje, może złożyć ofiarę większą
.
Za dotychczasowe takie ofiary, które już spontanicznie spływają - z całego serca dziękuję.

Drodzy Parafianie, mamy piękną, starodawną, świątynię.  Otrzymaliśmy ją w prezencie od naszych przodków, więc tym bardziej winniśmy wszyscy o nią dbać i czuć się za nią odpowiedzialni. Każde kolejne pokolenie parafian winno mieć swój wkład w piękno tego Domu Bożego. Nasze pokolenie też.

Prosząc o pomoc - zapewniamy o modlitwie i pamięci.

Ks. Proboszcz
z Radą Sołecką wsi Rojów

Numer konta:  

16 1090 1173 0000 0000 1701 7555  –  darowizna na kościół w Rojowie

sołtys Tomasz Kajser


10.11.2020. Przypominam o podatku.


Przypominam, że 15 listopada mija termin płatności IV raty podatku oraz opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Jednocześnie informuję, że ze względu na kwarantannę nie ma możliwości płatności w/w raty u sołtysa.

dodał Tomasz Kajser

01.11.2020. Inwentaryzacja bezodplywowych zbiorników, przydomowych oczyszczalni ścieków oraz źródeł ciepła.

dodał Tomasz kajser

18.10.2020. Informacja dot. działalności Pielęgniarek Rodzinnych.

24.09.2020. Uwaga ! Praca.

Uwaga !
Poszukujemy osoby do pracy
w charakterze
opiekunki/opiekuna
na świetlicy środowiskowej w Rojowie.
Praca popołudniami w niepełnym wymiarze godzin.
Kontakt: am@ostrzeszow.pl

dodał Tomasz Kajser


20.09.2020. Piknik Ekologiczny

20.09.2020. Uroczyste otwarcie ul. Piaski

    
W sobotę 19.09.2020. dokonano uroczystego otwarcia nowo wybudowanej ulicy Piaski. Mimo wcześniejszego  odbioru inwestycji, ze względu na trudną sytuację epidemiczną,  na oficjalne otwarcie zdecydowano się teraz. Uroczyste otwarci odbyło się przy współudziale lokalnych władz, przedstawiciela wykonawcy i mediów.
    Ulica Piaski z przyległymi uliczkami zapewnia dojazd prawie połowie ilości mieszkańców Rojowa. Inwestycja jak najbardziej uzasadniona, o którą wnioskowali mieszkańcy Rojowa od kilkunastu lat, nie mogłaby mieć swojego finału bez grona zaangażowanych osób. Dziękujemy władzom samorządowym za podjęte działania, wykonawcy i również poprzednim radom sołeckim i sołtysom za ciągłe przypominanie o konieczności poprawy bezpieczeństwa na w/w ulicy.

 
 
 

dodał Tomasz Kajser

07.09.2020. Mycie elewacji budynku wiejskiego.
  
    W poniedziałek 07.09.2020. umyto elewację budynku wiejskiego przy ul. Wrocławskiej 24.  Dwa dni wcześniej, w sobotę (05.06).  zabezpieczyliśmy wszystkie  ramy i szyby okienne przed uszkodzeniem przez środki chemiczne (Tomasz Kajser, Ryszard Adamski).  Elewacja spryskana została środkiem grzybobójczym, następnie umyta wodą ze środkiem chemicznym pod ciśnieniem.
    Czynność wykonała firma Clean House z Ostrzeszowa.


    Wcześniej w budynku wiejskim wymienione zostały drzwi zewnętrzne oraz pomalowane zostały: sala Świetlicy Środowiskowej, korytarz (z wymianą wykładziny podłogowej) oraz toalety. Sala Świetlicy Środowiskowej została wyposażona w nowe stoły i szafy. Wokół budynku nasadzono 50 dębów w miejsce wyciętych topoli.

dodał Tomasz Kajser

31.08.2020. Prace geodezyjne na terenie sołectwa.

Informuję, że od 31.08.2020. na terenie wsi przystąpiono do modernizacji ewidencji gruntów i budynków.
Sołtys Tomasz  Kajser

30.08.2020. Uwaga - zebranie wiejskie

Zapraszam na zebranie wiejskie dotyczące podziału środków z Funduszu Sołeckiego.
Zebranie odbędzie się 09.09.2020 (środa) o godz. 19:00 w budynku wiejskim (ul. Wrocławska 24).
Jednocześnie informuję, że propozycje zadań związanych z Funduszem sołeckim ma prawo złożyć każdy mieszkaniec sołectwa. W tym przypadku bardzo proszę o orientacyjne określenie wysokości kosztów na proponowane zadanie. Pomoże to znacznie w dyskusji nad podziałem środków z Funduszu.

sołtys Tomasz Kajser

30.08.2020. Msza dożynkowa.
    
Tradycyjną Mszą św. mieszkańcy Rojowa zakończyli czas żniw.
Nie zabrakło wieńca dożynkowego zrobionego przez Panie z KGW (Joanna Wolińska, Alina Szkopek, Grażyna Kajser, Maria Fiołkowska i Janina Falis) oraz pięknego i pachnącego bochna chleba (ufundowanego przez piekarnię ALEKSANDRA z Potaśni). Dziękuję wszystkim przybyłym oraz zaangażowanym za podtrzymywanie i kultywowanie tradycji związanych z obchodami święta plonów.

sołtys Tomasz Kajser


23.08.2020. Msza dziękczynna za plony.

Zapraszam
na Mszę św. dziękczynną za plony, która odbędzie się 30 sierpnia 2020r. (niedziela) o godz. 9:00
w kościele p. w. św. Wojciecha w Rojowie.


Jeżeli pogoda pozwoli, ławki z kościoła zostaną wyniesione na zewnątrz. Jednocześnie proszę o zachowanie odpowiednich zasad dotyczących COVID - 19.

Tomasz Kajser

02.07.2020.
Korespondencja z GDDKiA.

 
 

dodał Tomasz Kajser

24.06.2020. Bezpłatne szkolenie umiejętności cyfrowych.

 
 
 

dodał Tomasz Kajser

05.06.2020. Odpowiedź Polskiej Spółki Gazownictwa.

dodał Tomasz Kajser

03.06.2020. Nabór wniosków na usuwanie azbestu.

23.05.2020. Ulica Piaski zamknięta !!!

dodał Tomasz Kajser

23.05.2020. Pytanie do Polskiej Spółki Gazownictwa.

 
 
 

dodał Tomasz Kajser

04.05.2020. Maseczki ochronne


Informuję mieszkańców Rojowa, że są do rozdysponowania maseczki ochronne na twarz, zakupione przez UMiGm Ostrzeszów. Jeżeli jest potrzeba, serdecznie zapraszam po odbiór u sołtysa.

Tomasz Kajser (sołtys)


04.05.2020. Przypominam o podatku.

Przypominam, że 15 maja mija termin płatności II raty podatku oraz opłaty za odpady komunalne.

dodał Tomasz Kajser23.04.2020r. Informacja dotycząca szczepienia psów przeciwko wściekliźnie.

W związku z sytuacją epidemiologiczną nie będzie szczepienia psów przeciwko wściekliźnie w sposób zwyczajowo przyjęty jak w poprzednich latach. Osoby zainteresowane szczepieniem psów proszone są o kontakt z weterynarzem pod
nr tel. 601 841 885 w celu umówienia indywidualnej wizyty.

dodał Tomasz Kajser

21.04.2020. Odpust u Św. Wojciecha.


Suma Odpustowa za wstawiennictwem św. Wojciecha w przyszłą niedzielę o godz. 12:30 w Ostrzeszowie ( ze względu na większą liczbę osób mogących przebywać w kościele Rojów 6 Ostrzeszów 49). Msza w Rojowie w czwartek o godz. 17:00.

źródło www.krolowajadwigaostrzeszow.pl

06.04.2020. Informacja dot. S11
W związku z licznymi pytaniami mieszkańców o utrzymanie przejezdności ul. Meszyny oraz drogi gminnej na Gęstwie w przypadku budowy drogi ekspresowej S11 w wariancie 3 przekazuję odpowiedź GDDKiA w tym temacie. W przypadku budowy drogi ekspresowej w wariancie 5 przewidziane jest również utrzymanie przejezdności drogi na Gęstwie.

Tomasz Kajser

08.03.2020. Dzień Kobiet.

   W sobotę (07.03.) obchodziliśmy w naszej wiosce Dzień Kobiet. Tak samo, jak w poprzednich latach, święto było okazją do aktywnego spędzania czasu. Nieodzownym elementem spotkań   ósmo-marcowych jest „festiwal sałatek”, przygotowanych z ogromną starannością przez mieszkanki Rojowa. To też wymiana doświadczeń i przepisów na te szybkie i smaczne potrawy. Dodatkowo, w tym roku dwie uczestniczki spotkania  przedstawiły dwa sposoby przygotowania mięs (karkówki). Podczas spotkania zaprezentowało się też kilka talentów muzyczno-wokalnych w różnym przedziale wiekowym.
    
Serdecznie dziękujemy za przybycie i zapraszamy za rok.

zdjęcia ze spotkania tutaj

Sołtys i Zarząd KGW

04.03.2020. Zebranie członków SBL w Kępnie.

28.02.2020. Zaproszenie na Dzień Kobiet.

Zapraszamy
wszystkie Rojowianki
na spotkanie z okazji Dnia Kobiet,
które odbędzie się
7 marca (sobota) 2020r. o godz. 18:00
w budynku wiejskim przy ul
. Wrocławskiej 24
.
                                                                                   
                                                                                     
Zarząd KGW, sołtys i Rada sołecka


12.02.2020. UWAGA ! Zebranie Wiejskie.

Zapraszam na Zebranie Wiejskie (sprawozdawcze) sołectwa Rojów w dniu 27.02.2020. (czwartek) o godz. 19:00 w budynku wiejskim przy ul. Wroclawskiej 24. Na zebranie zaproszenia otrzymali: Burmistrz MiGm. Ostrzeszów, Radny Rady Powiatu, Dzielnicowy, Komendant Straży Miejskiej.

Tomasz Kajser (sołtys)

10.02.2020.
Kolejny Komunikat w sprawie przerw
w dostawie wody.

dodał Tomasz Kajser

17.01.2020.   Odpowiedź GDDKiA na pismo z dnia 17.12.2019.

 

dodał Tomasz Kajser

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

03.01.2020. Dane demograficzne

źródło i więcej na temat danych demograficznych na www.ostrzeszow.pl

dodał Tomasz Kajser

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego